Valiokunnat

Cateringvaliokunta

Koulutusvaliokunta

Kylpylävaliokunta

Liikenneasemavaliokunta

Majoitusvaliokunta

Matkailuvaliokunta

Ravintolavaliokunta

Tutkimusvaliokunta

Työmarkkinavaliokunta

 

 

Cateringvaliokunta

Romu Pia, Sodexo Oy, puheenjohtaja

Elfvengren Merja, Antell-Ravintolat Oy

Granqvist Petra, Leijona Catering Oy

Immonen Anne, Ylva Palvelut Oy

Koivula Maria, Kanresta Oy

Lindén Päivi, Juvenes-Yhtiöt Oy

Manelius Sami, Delicatessen Ravintolat, Oy Shaba Ab

Ramirez Kristiina, Compass Group FS Finland Oy

Sallinen Jarmo, Semma Oy

Vanhala Krista, Unica Oy

Kähäri Klaus, MaRa ry, sihteeri
 

Koulutusvaliokunta

Mäkinen Iris, Mäntän Klubi Oy, puheenjohtaja

Eskola Tero, Kuopion ja Lohjan Kylpylät Oy

Immonen Anne, Ylva Palvelut Oy

Leisti Mikko, Helsinki Group Oy

Nieminen Mari, Compass Group FS Finland Oy

Ojansivu Tiia, Tampereen Särkänniemi Oy

Parkatti Anna, SOK

Tahvanainen Taru, Lapland Hotels ja Lapland Safaris

Hiekkataipale Minna-Maaria, asiantuntija, Jyväskylän ammattikorkeakoulu

Ojajärvi Juha, asiantuntija, Perho Liiketalousopisto Oy

Jakosuo Katri, MaRa ry, sihteeri

Kylpylävaliokunta

Kuusniemi Riikka, Sunborn Saga Oy, puheenjohtaja

Aho Eero, Ikaalinen Spa

Aspia Ari, Imatran Kylpylä Oy, Imatra

Eskola Tero, Kuopion ja Lohjan Kylpylät Oy

Hagfors, Jan-Erik, Härmän Kuntoutus Oy

Himberg Sanna, Flamingospa Oy

Mähönen Juha, Haikon Kartano Oy

Nylund Outi, Holiday Club Resorts Oy

Uusitalo-Raoult Inka, Ryokan Oy

Suominen Jukka, MaRa ry, sihteeri

 

Majoitusvaliokunta

Borg Christian, Scandic Hotels Oy, puheenjohtaja

Aho Maarit, Hotel Santa Claus Oy

Haataja Kari, Raahen Kasari Oy

Huttu Rita, Suomen Hostellijärjestö ry

Kangas Johannes, Majoituspalvelu Forenom Oy

Kunelius Pasi, Osuuskauppa Keskimaa

Laatta Kimmo, Kustavin Matkailu Oy

Lehtinen Inari, Hoteldrift Helsinki Oy Ab (Nordic Choice Hotels)

Peitsalo Tomi, Primehotels Oy

Pilppula Katriina, Yöpuu Yhtiö Oy

Hämäläinen Sami, MaRa ry, sihteeri

 

Matkailuvaliokunta

Tolonen Johanna, Finlandia-talo Oy, puheenjohtaja

Eskelinen Mikko, Turun Osuuskauppa

Forsman Raija, Lehti Region Oy

Heiska Elena, Select Service Partner Finland Oy

Korhonen Rami, Lapland Safaris Oy

Matikainen Jaana, SOK

Mökkönen Mika, Suomi Camping Oy

Poukkanen Jouko, Deltarec Oy / Hiihtokeskus Sappee

Seppälä Miikka, Tampereen Särkänniemi Oy

Hietasaari Kristiina, Business Finland Oy, asiantuntija

Jansson Henrik, Metsähallitus/Luontopalvelut, asiantuntija

Turtiainen Mikko, Finnair Oyj, asiantuntija

Hämäläinen Sami, MaRa ry, sihteeri


Matkailuvaliokunta toimii myös MaRan energiatehokkuushankkeen toimialasopimuksen ohjausryhmänä.

 

Ravintolavaliokunta

Helanne Kristian, Restel Oy, puheenjohtaja

Havia Harri, SOK

Heikkinen Ari, Suomen Olo-Ravintolat Oy

Hellström Santtu, Espresso House Oy

Hämäläinen Mika, Vararengasravintolat Oy

Kaikkonen Minna, Restbar Oy

Lehtimäki Petteri, Subcom Oy

Mäki-Kuutti Karoliina, Palmacraft Oy / Tawastia Group Oy

Raunio Antti, Night People Group Oy

Terävä Pekka, Kasarmin Kulma Oy

Kähäri Klaus, MaRa ry, sihteeri

 

Tutkimusvaliokunta

Parkatti Anna, SOK, puheenjohtaja

Holm Kalle, Scandic Hotels Oy

Kaatranen Markus, Kotipizza Group Oyj

Keskinen Jenni, Ravintolakolmio-ryhmä

Kortepuro Jussi, KOKO Lahti Oy

Pohjanne Pirita, Sodexo Oy

Rytsä Päivi, Logomo Oy

Moilanen Teemu, Haaga-Helia ammattikorkeakoulu Oy, asiantuntija

Ohtonen Petteri, Haaga-Helia ammattikorkeakoulu Oy, asiantuntija

Selenius Pekka, Haaga-Instituutti -säätiö / Perho liiketalousopisto Oy, asiantuntija

Wakonen Katarina, Business Finland, asiantuntija

Peltoniemi Ari, MaRa ry, sihteeri

 

Työmarkkinavaliokunta

Kokkonen Anne, NoHo Partners Oyj, puheenjohtaja

Holma Pekka, Krapihovi Oy

Jokinen Jessica, Food Folk Finland Oy

Mäkelä Marika, Restel Oy

Mäki Emilia, KOKO Lahti Oy

Sundquist Riika BW-Restaurants Oy

Takanen Anu, Compass Group FS Finland Oy

Tuomi Pia, Scandic Hotels Oy

Tähtinen-Hakala Marika, Tampereen Panimoravintola Oy/Plevna

Nisametdin Sami, MaRa ry, sihteeri

 

Liikenneasemavaliokunta

Kuusisaari Seppo, Juustoportti Oy, puheenjohtaja

Flyckt Toni, Teboil Oy

Fonsén Marko, SOK

Junnola Henri, Jämsän Patalahti Oy

Järvi Olli, Hansatie Oy

Leinonen Henri, Tamoils Oy

Tervanen Heikki, Osuuskauppa Keskimaa

Vähämiko Mia, Restel Liikenneasemat Oy

Paukkonen Mikko, Kesko Oy, asiantuntija 

Massa Kai, MaRa ry, sihteeri