EK:n Suhdannebarometrin mukaan suomalaisyritysten arviot tilanteesta ovat muuttuneet hieman varovaisemmiksi edelliseen tiedusteluun nähden, vaikka suhdannekuva onkin selvästi alkuvuotta vahvempi. Matkailu- ja ravintola-alan suhdannetilanne on edelleen heikko.

EK:n vuoden 2026 lokakuussa toteuttaman Suhdannebarometrin mukaan matkailu- ja ravintola-alan suhdannetilanne on yhä selvästi normaalia vaisumpi. Tilannetta mittaava saldoluku oli lokakuussa -35. Luku oli heinäkuussa -44, joten pientä paranemista on tapahtunut.

Koko elinkeinoelämän näkymät lähikuukausille ovat kohtalaiset, ja kasvun arvioidaan kokonaisuutena jatkuvan. Palvelualojen elpyminen jää teollisuutta ja rakentamista vaimeammaksi. Matkailu- ja ravintola-alan suhdanneodotukset jäävät edelleen täpärästi miinukselle. Saldoluku oli lokakuussa -1, kun se heinäkuussa oli -2.

Tiedustelun mukaan matkailu- ja ravintola-alan yritysten myyntiodotuksissa oli jo pientä nousua. Valtaosa yrityksistä arvioi kuitenkin kysynnän edelleen heikoksi. Kysynnän riittämättömyys nähdään edelleen suurimpana myynnin kasvun esteenä.

Henkilöstön väheneminen on loiventunut.


EK:n tiedote